Teriéři typu bull

Při vyslovení věty "Vlastním, chovám, líbí se mi terieři typu bull" nebude značná část veřejnosti vědět o jaká plemena se jedná, ani jak by je charakterizovala. Vyslovíme-li ovšem že se jedná o tzv. "Bojová plemena" ,dá se s nadsázkou reakce přirovnat k panice, nebo fobii. Hned si vybaví hrůzostrašné titulky z bulvárního tisku, nebo zprávy z televizních médií v nejsledovanějším čase. Z jejich úst jsou slyšet komentáře typu "......agresivní bestie, ......zabijáci, .........nejnebezpečnejší plemena, .... musí se zakázat, ........vyhladit " atd atd. Pomalu to zavání psím holocaustem (i ten již tady v nedávné psí historii byl). Když se ale takto vykřikujících lidí zeptáte, o které plemena se jedná, ať vám je popíšou, ukáží, najednou ztichnou, nebo se začnou pomalu vykrucovat, že to slyšeli v TV, od kamarádů, nebo někde četli. Možná si ještě vzpomenou na slovo Pitbull, ale to je tak vše.

A o která plemena to vlastně jde? O kterých je řeč? Jsou to Staffordshire Bull Terier (SBT, dnes již i STAB), American Staffordshire Terrier (AST), Bull Terier + verze Mini (BT,MBT) a American Pit Bull Terrier (APBT). Posledně jmenovaný není a pravděpodobně nikdy nebude uznán FCI, tudíž nepatří do skupiny III.Terieři, Terieři typu Bull, ale mluvíme-li o psech "bojových" je na prvním místě žebříčku.

Jací jsou tito gladiátoři dnes? Silní, odvážní, pracovití a především milující k lidem! Láska k člověku je dána přísným výběrem a selekcí v chovu. Vždyť tito psi vyrůstali a žili v početných rodinách s malými dětmi a jakákoli agrese vůči lidem, ať už doma, nebo na kolbištích byla nekompromisně trestána a pes, který prokázal cokoliv jiného, než lásku a oddanost člověku byl z chovu vyřazen, ve většině případů utracen! Toto tvrdé a nekompromisní pravidlo již dávno neplatí, ale také díky němu můžeme "old" chovatelům děkovat za super povahu dnešních psů.

 

Na obrázcích je vidět, že podle konstrukce těla terrieři typu bull mají společné předky a i když každá linie jde přes stovky let jiným směrem, tak i dnes rozeznání těchto plemen může činit široké veřejnosti značné problémy.

 

Bull Terrier:

Bull_terrier_2.jpg

 

American Pit Bull Terrier:

apbt.jpg

 

American Staffordshire Terrier:

American_Staffordshire_Terrier2.jpg

 

Staffordshire Bull Terrier:

staffordshire-bull_terrier2.jpg

 

https://www.webareal.cz/nbk-staffords

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.