Cane Corso

Něco málo o plemeni

Cane Corso je italské, starobylé plemeno psa, avšak FCI bylo uznáno až v roce 1996. Patří do FCI skupiny II., podskupina 2.2 - psi molosského typu, horští psi.

 

Kohoutková výška se u psů pohybuje od 66-68cm u fen pak 60-64cm, tolerance standardu je +/- 2cm. Váha je u psů kolem 50kg a u fen 40-45kg. Ačkoliv váhové údaje ve standardu změněny nebyly, dnešní cane corso většinou váží více - přibližně 50-60kg.

 

Barvy: žíhaná, černá, jelení červeň, různé odstíny šedé, plavá (s modrou nebo černou maskou nepřesahující linii oka), bílé skvrny na hrudi, tlapkách nebo špičce nosu jsou přípustné.

 

Povaha: Cane Corso je pes rodinný, svoji rodinu miluje nadevše a lehko se stane "závislákem", avšak byl vyšlechtěn jako pes hlídací, farmářský, který měl ochránit majitele i majetek. Nedůvěra k cizím lidem je hluboce zakořeněna. Obvykle se dobře snáší s ostatními psy i jinými zvířaty. Někteří jedinci mohou být dominatní vůči stejnému pohlaví, ale to je velmi individuální.

Náš Big Boy je nekompromisním hlídačem, v naší nepřítomnosti by na pozemek nepustil nikoho a nic. Na druhou stranu je to rodinný miláček, mazlíček. Sám rvačky nevyvolává, ale v případě napadení se razantně brání, nenechá si nic líbit. S našimi fenkami se snáší bez problémů. Od staffbulliček Deny a Soulfly si nechá líbit snad vše.

Je to pes, který nestojí o kamarádění se s cizími lidmi a psy(fenky ano :-) ). Nestojí o pozornost cizích. Celým jeho světem je naše rodina a nejbližší přátelé, víc k životu nepotřebuje. 

Je to osobnost, hrdý pes, který má rád svůj klid, celou procházku projde svým klidným tempem, nezrychlí ani nezpomalí :-).

Věřím tomu, že v případě nouze, by nás Big Boy bránil do posledního dechu.

 

Knihy v ČR o Cane Corso

1. Cane Corso, autorka Šárka Bajerová ( www.ofbajer.com )

2. Cane Corso - strážce a ochránce, autorka Irena Sehrenová (https://www.sehnerova.cz )

3. Cane Corso, autorka Emily Batesová

Standard

Země původu: Itálie
Použití: Strážní pes
Klasifikace FCI: skupina II - molosové a pinčové
                             sekce 2 - molosové bez pracovní zkoušky

Krátká historie: Jeho přímý předek je starořímský molos. V nedávné minulosti dochován v provinciích Foggia a Bari. Jeho jméno je odvozováno od latinského "cohors".

Celkový vzhled: Pes střední až velké velikosti, robustní a silný, ale přesto elegantní. Suchý s dlouhými silnými svaly.

Důležité proporce: Délka hlavy je 36% kohoutkové výšky. Pes je poněkud delší než vysoký.

Povaha: Strážce majetku, rodiny a dobytka, extrémně živý a citlivý. V minulosti byl užíván ke   strážení dobytka a k lovu velkých zvířat.

Hlava: Dlouhá a typicky molossoidní. Horní podélné osy mozkovny a čenichu se pozvolna sbíhají (horní linie lebky mírně klesá ke stopu, hřbet nosu se mírně zvedá k nosní houbě).

Mozkovna: široká, její šířka je stejná nebo větší než délka, čelo vypouklé, temeno ploché (svrchní strana mozkovny). Čelní rýha patrná. Stop vyznačený.
Nosní houba černá a velká s velkými, otevřenými nozdrami v úrovni nosního hřbetu.
Čenich viditelně kratší než mozkovna (mozkovna je asi 62 - 64% délky hlavy, čenich 36 - 38%), silný, mimořádně kvadratický, plochý ze všech stran. Délka, šířka a hloubka čenichu je shodná. Nosní hřbet je rovný.

Pysky: horní pysk je mírně visící (volný) a kryje dolní čelist, takže dolní obrys čenichu je určen tvarem pysku.

Čelisti: velmi dlouhé, silné, zahnuté. Mírný předkus, nůžkový a klešťový skus jsou přípustné.

Oči: střední velikosti, oválné, hledící přímo vpřed, mírně vystouplé. Oční víčka dobře uzavřená. Barva duhovky je pokud možno co nejtmavší ve vztahu v barvě srsti. Výraz oka je bystrý a pozorný.

Uši: trojúhelníkové, svislé, u kořene široké, nasazené výše nad temenem hlavy. Často kupírované do tvaru rovnostranného trojúhelníka.

Krk: silný, nepříliš objemný, osvalený, dlouhý stejně jako hlava.

Trup: poněkud delší než je kohoutková výška. Pevně stavěný, ale ne zavalitý. Kohoutek výrazný, vyšší než kyčle. Hřbet rovný, velmi svalnatý a pevný. Bedra krátká a pevná. Záď dlouhá, široká, mírně skloněná. Hrudník dobře vyvinutý ve všech směrech, dosahující k loktům.

Ocas: nasazen výše, velmi silný u kořene. Je kupírován na 4 články. V pohybu nesen výše, ale nikdy ne vztyčený nebo přetočený přes hřbet.

Hrudní končetiny: silné, svalnaté, rovné. Lopatky velké, šikmé, velmi osvalené. Zápěstí pružná, tlapky kočičí.

Pánevní končetiny: dlouhé, silné, svalnaté, výrazně úhlené. Tlapky menší než u hrudních.

Kůže: silná, pevná, netvoří laloky a vrásky.
Srst: krátká, pevná, lesklá s jemnou podsadou.

Barva srsti: černá, černošedá, šedá, světle plavá, kaštanová, žíhaná. U světlých jedinců bývá tmavá maska.

Výška v kohoutku: psi     62 - 68 cm
                           feny   58 - 64 cm  

                           tolerance je ±  2 cm

Váha: psi    42 - 50 kg
         feny  38 - 45 kg (váha bývá vyšší)

 

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.