Staffík - jaký skutečně je?

Jaký skutečně je?

Všude zmiňovaná láska k lidem je opravdovým znakem plemene. Staffík prostě lidi miluje a dává jim to patřičně najevo. S láskou se vrhá téměř na kohokoliv a žadoní o pohlazení. Ovšem zvláště mladí jedinci si neuvědomují svoji sílu a tak snadno porazí malé dítě nebo způsobí nějakou tu modřinu, ale všechno, co dělají, myslí skutečně strašně dobře a nechtějí nikomu ublížit. Dospělý pes si je již vědom své síly a tak se zvláště k dětem chová citlivě a opatrně. Staffíci mají s dětmi velkou trpělivost, ale rozhodně bychom žádné dítě nikdy neměli nechat o samotě s žádným psem. Pro svojí lásku k lidem staffík rozhodně nebude dobrým hlídacím psem. Staffík je jedno z mála plemen, o kterém se dá bez nadsázky říci, že je vůči lidem naprosto spolehlivé, ovšem jedná-li se o jedince s průkazem původu.

Vztah k ostatním psům je velmi individuální. Někteří jedinci jsou naprosto snášenliví a hraví, ale jsou i tací, kteří ostatní psy stejného pohlaví prostě nemusí a o kamarádění se nestojí. Záleží samozřejmě i na výchově, socializaci a povaze druhého psa. Rozhodně by staffík neměl být agresor, který okamžitě startuje na kteréhokoliv jiného psa!

Staffík má rád pohyb. Potřebuje alespoň jednou denně vybít energii na náročnější procházce nebo sportem. Bude s Vámi rád ležet na gauči, ale potěší ho i fyzická aktivita. Jakmile se zvláště mladý pes začne sám doma nudit, obvykle to odnese zařízení bytu. V ničení nábytku bývají staffíci, zvláště ve štěněcím věku, velmi vytrvalí. Proto je vhodné učinit preventivní opatření v době Vaší nepřítomnosti - viz článek Návod k použití.

Staffík potřebuje mnoho kontaktu se svým pánem, hodí se jak do malého bytu, tak ven na zahradu, ovšem za předpokladu dostatečného kontaktu s majiteli!

Pro koho se hodí?

Staffík se hodí především pro aktivnější lidi, do města i na venkov. Je to ideální rodinný pes za předpokladu dostatku pohybu , výchovy a dostatku času se pejskovi věnovat.  Budoucí majitel by měl počítat i s tím, že staffík občas někde zanechá nějaký ten chlup nebo vylije vodu z misty. Rozhodně by staffík neměl být módnim doplňkem nebo kompenzací majitelových komplexů.

Staffík se hodí i pro začátečníky. Myslím, že z "bull" plemen je pro začátečníky nejvhodnější. Ovšem je třeba dodržovat základní výchovná pravidla a důslednost (nikoliv dril), dbát na socializaci.

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.