CHOV

Jaké jsou podmínky chovnosti u stafordšírského bulteriéra?

  • Absolvování dvou výstav s minimálním výsledkem "Velmi dobrý", minimálně ze třídy mladých. Jedna z výstav musí být klubová nebo speciální. Druhá výstava národní nebo mezinárodní.
  • Absolvování popisného svodu SBTCCZ ve věku minimálně 12 měsíců s výsledkem "doporučen k chovu".  Popisný svod je podrobné zhodnocení pejska ve všech oblastech exteriéru, pohybu a povahy.
  • Jedinci netestovaní na L2-HGA a HC nebo jedinci testovaní jako "carrier" musí být vždy spojeni s jedincem testovaným jako clear

Jak si pořídit chovatelskou stanici?

  • Žádat o mezinárodně chráněný název chovatelské stanice může osoba starší 18 let s českým občanstvím, která nemá již přidělený název chovatelské stanice a nikdy předtím název nevlastnila. Každá osoba může za celý svůj život vlastnit pouze jeden název chovatelské stanice a pokud svůj název přenechá osobě jiné, již nikdy nemůže mít přidělen název nový.
  • Je nutné vyplnit žádost - ke stažení ZDE . Váš název se nesmí shodovat s názvem jiné existující chovatelské stanice. To je dobré si předem zkontrolovat na www.cmku.cz (seznam chovatelských stanic ZDE ) nebo na www.fci.be (seznam všech mezinárodně chráněných chovatelských stanic ZDE ) . Název nesmí obsahovat vulgarismy, pouze název plemene a maximální počet znaků je 40. Název bude uváděn za jménem psa.
  • Vyplněnou žádost odešlete na Českomoravskou kynologickou unii, která po schválení Vaši žádost odešle na FCI (mezinárodní kynologická organizace), která porovná Váš název se všemi existujícími a vybere jeden z Vámi zapsaných šesti názvů (sestupně-piště na první místo ten, který si přejete nejvíce). Toto vyřízení může trvat i 3 měsíce, proto je dobré žádat s dostatečným předstihem.  Momentálně je cena vč. DPH 1785,- Kč + 83,- Kč poštovné(zdroj cmku.cz).

Mám uchovněnou fenku a název chovatelské stanice, co teď?

  • Máte-li uchovněnou fenku vyplňte žádost o krycí list (ke stažení ZDE ). Můžete vypsat Vámi vybraného uchovněného psa (seznam chovných psů ZDE , nabídka krycích psů ZDE.) nebo si nechat krycího pejska doporučit poradkyní chovu. Na Vaši žádost Vám bude doručen krycí list s přihláškou k zápisu štěňat a kopie krycího listu s hlášením o vrhu, vystavené poradkyní chovu. Oba krycí listy vyplníte hned po krytí. Kopii KL odstřihnete od "hlášení vrhu" a odešlete ihned poradkyni chovu. Po narození štěňat vyplňte a odešlete i "hlášení vrhu". Přijde Vám žádanka o čísla zápisu štěňat, kterou odešlete na Plemennou knihu. Ve věku 7-8 týdnů štěňat odešlete poradkyni chovu i originál krycího listu spolu s přihláškou k zápisu štěňat. Po vyřízení obdržíte doporučeně průkazy původu štěňat. To může trvat i několik měsíců.

Mám uchověnou fenku, chci jen jeden vrh musím žádat o chovatelskou stanici?

  • Můžete, ale nemusíte. Existuje i možnost "zapůjčení feny". Toto lze ale pouze na jeden vrh. Můžete se dohodnou např. s chovatelem Vaší fenky nebo se známým, že fenu do jeho chovatelské stanice takzvaně zapůjčíte. Fena bude se štěňaty fyzicky u Vás, ale vrh bude odchován na jméno Vašeho chovatele nebo známého.

Jak funguje pojmenovávání štěňat?

  • Štěňata se pojmenovávají abecedně. První vrh je tedy vždy od A. Pro každé plemeno chované jedním chovatelem je abeceda zvlášť. Pro jedno plemeno platí jedna abeceda nezávisle na počtu chovných fen (první vrh na první feně od A, druhý vrh na druhé feně stejného plemene už B). V rámci jednoho plemene se u jednoho chovatele jména nesmí opakovat. Samozřejmě se oficiální jméno uvedené v dokumentech nemusí shodovat s domácim jménem, kterým na pejska voláte.

Musím být členem členem klubu stafordšírského bulteriéra, pokud chci odchovávat štěňata s PP?

  • Nemusíte, ale členství přináší jisté výhody (nižší poplatky, inzerce na klubových stránkách,..).

Více informací: www.staffbullclub.cz

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.