Bull & Terriers historie

Vznik Bull & Terrierů

Zápasy psů se zvířaty, nebo mezi sebou navzájem byli oblíbené už v dobách starého Říma. Odtud se pravděpodobně díky válečným tažením dostala tato zábava do celé Evropy. Jednalo se však o těžké psy molossoidního typu s váhou kolem 50 Kg.

bulldogm.jpg

V druhé polovině 18.století už velcí těžcí psi nevyhovovali a začali se pomalu objevovat psi menší, rychlejší a ostřejší, kteří vznikali křížením Bulldogu s Terriery.

dustman.jpg

U těchto psů se nadále dbalo pouze na upotřebení v pitu (areně) a nadále se pokračovalo v důmyslném křížení a v touze po vytvoření co nejlepšího zápasnického psa. Chovatelé zkoušeli přimíchávat do svých chovů krev různých terrierů a postupně se začali tvořit mezi vznikajícími liniemi rozdíli.

 

whiteterr..jpg

bull-dog-terrier.jpg

Tito psi se brzy rozmohli po celých ostrovech, ale největší úspěchy měli chovatelé v centrální Anglii okolo hrabství Staffordshire a chovatelé v Irsku. Svou největší slávu si získávali koncem 18. a začátkem 19.století, až do roku 1835, kdy byly zápasy zakázány. I přes tento zákaz chovatelé nadále kladli veliký důraz na povahu a srdnatost psů.

bullterr.jpg

V důsledku různých životních příběhů a událostí se velká část chovatelů a majitelů "pit psů" dostala (emigrovala) do Nového světa. Byli to  Angličané, ale převážně Irové. Z linií psů, které si s sebou brali vznikl Americký pit bull terier a z linií APBT někdy kolem roku 1920 Americký staffordšírský terier. Ze psů, kteří zůstali na na ostrovech dnes známe Anglického Bullteriera a Staffordšírského bullteriera.

Bull-Terrier-muzzle.jpg

lg_artwork.jpg

 

https://www.webareal.cz/nbk-staffords

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.