Máme štěňátko, aneb návod k použití

Pořídit si štěňátko je stejná zodpovědnost jako pořídit si miminko. Vy se teď o něho budete muset postarat a vychovávat jej. Ne nadarmo se říká: „Jaké si to uděláš, takové to máš.“ – Jaké si štěňátko vychováte, takové ho budete mít. :-)

Krmení

Vaše štěňátko je zvyklé papat granule – nám se osvědčila značka Acana( případně Orijen,K-9, Pro Pac, Nutram,..). Denní dávku je u štěňátka vhodné rozdělit na 4-5 menších porcí. Jednou denně můžete přidávat maso s rýží nebo těstovinami (poměr 2 díly masa-kuřecí,hovězí+ 1 díl příloha). S mírou můžete přidávat i bílý jogurt, sýr, tvaroh,.. Pozor, méně někdy znamená více.

Misky by měly být též z odolnějšího materiálu (keramické, nerezové), plastové misky štěně snadno rozkouše.

Klec

Štěňátko je stejně neposedné jako malé dítě a pokud se nudí, začne vymýšlet lumpárny. Proto je vhodné z hlediska bezpečnosti štěňátka a zachování vybavení bytu v době Vaší nepřítomnosti, pořídit klec-domeček (nejlépe kovovou – jsou nejodolnější) nebo ohrádku (pozor, z té se většinou pejsek naučí rychle vyskakovat). Klec by měla být dostatečně velká, aby se tam vešla deka na spaní, hračka,  noviny na čůrání a miska s vodou a granulkami. Štěňátko bude v kleci v bezpečí (nehrozí riziko otrávení čistícími prostředky nebo úraz el.proudem), v bezpečí bude i Vaše vybavení bytu. Klec může pejskovi sloužit jako klidné místo na spaní po celý život a jistě ji oceníte i při přepravě pejska autem. Pejsek se rychle naučí klec vnímat jako pelíšek.

Další množností je vyčlenit štěňátku jednu místnost (např.chodbu), kde nebude mít co zničit. Nechte mu tam jen deku na spaní, noviny, hračku, vodu a trochu granulek.

Samozřejmě nesmíte štěňátko nechávat v kleci pořád, jen v době Vaší nepřítomnosti!

Hračky

Staffík je rozený likvidátor hraček, dlouho mu nevydrží. J Vybírejte hračky pevné, bytelné. Vhodné jsou i sušené dobroty na kousání (uši, kosti,..). V době přezubování bude mít Váš pejsek potřebu hlodat vyšší než obvykle. V období přezubování se zvýší potřeba vápníku, přidávejte dle doporučení Vašeho veterináře.

Výchova a socializace

Po přeočkování berte Vaše štěňátko co nejčastěji ven mezi lidi a pejsky, zvykejte ho na různé situace, na kontakt s lidmi i psy. Nechávejte ho hrát si s pejsky, aby si utvořil správné sociální chování. V rámci socializace je vhodné navštívit i nějakou tu psí výstavu, třeba jen na „kukandu“. Buďte důslední ve výchově. Dávejte najevo svou lásku, ale trvejte na poslušnosti přiměřené věku.

Pozor – snažte se vyvarovat negativní zkušenostem s cizími psy nebo i dětmi.

Pamatujte, pokud vezmete štěně první noc do postele, už tam bude chtít být napořád. J Ihned po příchodu domů si ujasněte, co pejskovi dovolíte a co ne. Vámi zvolený řád dodržujte hned od začátku, pejsek si tak rychle zvykne.

Očkování

Základní vakcinační schéma štěňat a dospělých psů:

Věk

Vakcinace

1.vakcinace

6-8 týdnů

Psinka,Parvoviroza,Infekční zánět jater,Infekční kašel,Coronaviroza

 

2.vakcinace

10-12 týdnů

dtto + Leptospiroza

 

3.vakcinace

14-16 týdnů

dtto +Leptospiróza + Vzteklina

 

4.vakcinace

v roce věku

viz 3.vakcinace

 

Poté vždy jedenkrát za rok

 

Odčervování

Do věku 6 měsíců je vhodné odčervovat přibližně každý měsíc. Po půl roce věku štěně stačí odčervovat preventivně každé 3-4 měsíce.

 

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.