Co je Acherontia Atropos?

 Co znamená Acherontia Atropos?

Acherontia Atropos je binomické jméno pro lišaje smrtihlava. Jde o velkého nočního motýla z čeledi lišajovitých ( sphingidae ) rodu lišaj (Acherontia). Smrtihlav je největší lišaj vyskytující se na území České republiky, pyšní se rozpětím křídel až 13 cm. Nejznámějším charakteristickým znakem je jeho proslulá kresba na zádech ve tvaru lidské lebky. Tělo smrtihlava je černo-žluté. Smrtihlav prochází dokonalou přeměnou na motýla ze žluté housenky se zelenou kresbou (může být až modravá nebo hnědá). Tento noční motýl v letu dokáže přesáhnout i rychlost 40 km/h. Na naše území přilétá smrtihlav až po zimě, protože by jeho kukla naši zimu nepřežila. Trvale žije pouze jižně od Alp.

Přesto, že je tento živočich zcela neškodný vyvolává v lidech pocit strachu. Pro jeho kresbu na zádech kdysi lidé věřili, že oznamuje (přináší) smrt.

Se smrtí souvisí slovo Atropos. Podle řecké mytologie byla Atropos  jedna ze sudiček (moira), které předly nit osudu. Právě Atropos (Neodvratná) měla tuto nit přestřihovat. Bývá vyobrazena v ruce s knihou života nebo slunečními hodinami, na kterých ukazuje hodinu smrti.  Moiry neměly za úkol ani ne tak určovat osud lidí, spíše bdít nad lidskými životy.  

 

Proč zrovna Acherontia Atropos?

Název Acherontia Atropos jsem pro naší chovatelskou stanici zvolila z několika důvodů. Lišaj smrtihlav má se staffíkem společné více než se může zdát. Samotné jméno lišaj smrtihlav vyvolává v lidech hysterii, strach z ohrožení, vzhledem působí nebezpečně, budí hrůzu. Lidé přisuzovali smrtihlavovi vlastnosti, které nikdy neměl. Obviňovali ho, že přináší smrt, i když se pouze nechal zlákat světlem v domácnostech. Málokdo ví, že jde o živočicha naprosto neškodného, který určitě není nebezpečný. Stejně jako Staffordshire Bull Terrier.

Dalším důvodem pro toto jméno bylo i to, že mělo nějak souviset s názvem chovatelské stanice mého bratra-Night´s Butterfly (=motýl noci) a lišaj smrtihlav je přece motýl noci. :-)

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.