Staffordshire Bull Terrier

 Historie 

Počátky dnešních Stafordšírských bulteriérů (dále SBT) sahají až do 15.-16.století, tehdy údajně začalo docházet ke křížení těžkých psů molossoidního typu.

dustman.jpg

Bull - and - Terrier

Výsledkem tohoto křížení byl menší težší pes „bulldog“, který byl využíván v arénách, kde bojoval proti býkům a medvědům.

Bearbaiting.jpg

Bearbaiting

 Obliba tohoto sportu vzrůstala a nebyla už výsadou šlechty, ale stávala se často i jedinou zábavou chudých.

bullbaiting.jpg

Bullbaiting

vlevo dole DogFighting, vpravo dole Ratting

dog_fighting.jpgToto bylo pravděpodobně příčinou úbytku zápasů s medvědy a býky a do popředí se dostávaly zápasy psů mezi sebou. Změnilo to i nároky na psy. Bulldoci byli v boji houževnatí a velice bojovní, ale málo pohybliví. Křížením bulldogů s terriery se docílilo požadovaných vlastností – lehčí typ, pohyblivost a statečnost. Tito bull-a-terrieři se dají považovat za prapředky dnešních SBT. Téměř každý chtěl vlastnit úspěšného zápasnického psa. Obliba vzrůstala.
Roky plynuly a plemeno se vyvíjelo exteriérově i povahově a dál si získávalo obdiv a slávu ze psích arén a kolbišť na hubení krys.ratting.jpg
Ke konci 18.století část chovatelů a majitelů těchto psů emigrovala do Nového světa i se svými psy, kde je nadále šlechtili. Z křížení těchto psů později vzešel dnešní APBT. My se však vrátíme na staré ostrovy a budeme se věnovat „Pit-dogům“ (dnešním SBT). V roce 1835 začal v Anglii platit zákon zakazující zápasy psů mezi sebou a i s jinými zvířaty (součást zákonu o ochraně zvířat „Humane Act“), nyní už tak na pokraji popularity „bull-baiting“ a v největším rozkvětu „dog-fighting“ byli najednou postaveni mimo zákon. Jedni z nejznámějších a nejúspěšnějších chovatelů z rudných aglomerací v „Black Country“ v hrabství Staffordshire se zápasům věnovat nepřestali a věnovali se jim nelegálně. Tito chovatelé kladli důraz především na původní využití v ringu a skvělou povahu psa v rodinném kruhu. Časem se mezi chovateli začalo mluvit o oficiální registraci plemene a ustanovení chovného standardu. Můžeme říci, že vše podstatné v novodobé historii SBT se odehrálo v roce 1935.

OldCrossGunsHotel.jpg

Mallen´s Old Cross Gun hotel

Na jaře tohoto roku byla svolána schůze, která se konala v Cradley Heath v krčmě manželů Mallenových zvané „Old Cross Gun“. Mimo jiné se zúčastnili Joe Dunn, Joe Mallen, Jack Barnard, Fred Grove, H.N.Beilby, Fred Holden a další významní chovatelé.

SBTclub1936vybor.jpg
členové výboru "The SBT Clubu" v roce vzniku
Matt Weaver, Fred Grove, Joe Dunn, Fred Holden, H. Beilby and A. Payton Smith

 

Společně založili „The Original SBT club“. Předsedou byl zvolen Jack Barnard. Anglický kennel club s názvem však nesouhlasil a jméno bylo změněno na „The SBT club“. Funkci předsedy převzal Joe Mallen. V té době byl Joe Dunnem vypracován chovný standard plemene podle psa J.Barnarda jménem „Jim The Dandy“.

 

JimTheDundy99.jpg

Jim The Dandy,

pes, podle kterého byl sepsán oficiální standard plemene

 


Kennel Club přijal stanovy „The SBT Clubu“ a standard SBT a oficiálně plemeno zaregistroval. Asi o měsíc později se konala první výstava SBT s účastí 27 zvířat a v srpnu roku 1935 historicky první speciální výstava SBT se 60 přihlášenými psy.
 

SBTshow1937.jpg
Výstava staffordů 1937
Do podvědomí širší veřejnosti se SBT dostali díky psovi J.Mallena jménem „GENTLEMAN JIM“, který v roce 1938 získal dvě velké ocenění na „Cruft´s“ a o rok později získal titul Champion jako první SBT v historii plemene. Joe Mallen považoval Gentlemana Jima za jednoho z nejlepších psů jakého kdy vlastnil a to jak na poli výstavním tak i v GAME.

     

crufts1939.jpg
Cruft´s Show 1939

O obrovské popularitě plemene svědčí i to, že v zemi původu patří mezi nejoblíbenější terierská plemena a ve Velké Británii je registrováno na 250 000 jedinců. Chovatelé a majitelé jsou registrováni v 18 klubech zabývajících se pouze SBT. Popularita SBT nestoupá pouze v zemi původu, ale bez nadsázky lze říci, že po celé Evropě. Doufejme, že popularita nezpůsobí více škody než užitku.

Ch.GentlemanJim.jpg
  

                                                                   Ch.Gentelman Jim

Jedná se o plemeno, které díky své oddanosti člověku a nepopsatelné lásce a trpělivosti k dětem, patří mezi nejbezpečnější plemena vůbec. Jako jediné plemeno má SBT ve standardu uvedeno „naprosto spolehlivý“, za což můžeme poděkovat již zmiňovaným zakladatelům plemene a původního klubu SBT, kteří krom exteriéru kladli velký důraz především na povahu, lásku a oddanost člověku.
Staffordshire Bull Terrier se stal  velmi oblíbený také v České republice.                                 

Někteří zástupci plemene jsou zde využívaní jako lovečtí psi, jiní se věnují dokonce i záchranařině, další se zabývají canisterapií. Stoupá také obliba SBT pro sportovní využití, např. Coursing a specifické soutěže pro psy typu „bull“. Pro všechny jsou to však skvělí společníci, mazlíčci a členové rodiny.

Joe Dunn & Ch.Lady Eve.jpg

Joe Dunn & Ch.Lady Eve

 

 

Oficialní FCI standard

 

Výška: 35,5 – 40,5 cm
Váha psa: 12,5 – 17,5 kg
Váha feny: 11,0 – 15,5 kg

Země původu
Velká Británie

Celkový vzhled
Krátkosrstý, dobře stavěný, vyvážený. Svalnatý, pohyblivý, velice aktivní.

Povaha
Odvážný, houževnatý. Projevuje značnou inteligenci a miluje děti. Je statečný a naprosto spolehlivý.

Hlava a lebka
Krátká, v mozkovně široká a hluboká, lícní svaly nápadně vystupují. Čenichová partie je krátká, nos je černý.

Oči
Středně velké, kulaté, uložené tak, že hledí přímo vpřed. Přednost se dává tmavým. Pokud je v okolí oka srst bílá, okraje oka mohou být růžové. Jinak je to považováno za vadu.

Uši
Dozadu složené nebo polopřeklopené, nepříliš velké nebo vztyčené. Zavěšené nebo postavené ucho je krajně nežádoucí.

Morda
Pysky jsou přiléhavé, čelisti silné, zuby velké, skus nůžkový (horní řezáky těsně překrývají dolní).

Trup
Kompaktní s rovnou hřbetní linií. Hrudník je hluboký, žebra jsou správně klenutá. Celé tělo je výrazně osvalené.

Hrudní končetiny
Rovné, silných kostí, dost daleko od sebe posazené. Tlapky jsou trošku ven vytočené. Lopatky jsou správně uložené. Lokty pevné.

Pánevní končetiny
Osvalené, při pohledu zezadu jsou končetiny rovnoběžné.

Tlapy
Mají silné nášlapné polštářky. U tmavě zbarvených jsou drápy černé.

Ocas
Přiměřeně dlouhý, nízko nasazený, ke konci se zužuje, Tvar jako táhlo od staré pumpy, ne příliš zatočený.

Srst
Hladká, krátká, přilehlá.

Pohyb
Volný, vydatný, hbitý. Končetiny se pohybují rovnoběžně s podélnou osou těla.

Zbarvení
Červené, plavé, bílé, černé nebo modré. Kterákoliv z uvedených barev může být kombinována s bílou. Možné je i žíhané zbarvení nebo žíhané s bílými znaky. Zbarvení černo-červené nebo játrově hnědé je krajně nežádoucí.

https://www.webareal.cz/nbk-staffords

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.